Banknoty / Demand Notes

Demand NotesLata 1861-1862

Pierwsze papierowe pieniądze dolarowe wydawane przez rząd Stanów zjednoczonych znajdujące się w szerokim publicznym obiegu to Demand Notes. Pieniądze te drukowane były wyłącznie w latach 1861-1862 tylko w trzech nominałach 5$, 10$ i 20$ na potrzeby pokrycia kosztów wojny secesyjnej. Ich nazwa "Demand Notes" wzięła się stąd że banknoty te były wymieniane podczas wojny na żądanie na monety. Te pierwsze pieniądze drukowane były w prywatnej drukarni skąd dalej przewożone były w arkuszach do Skarbca. W Skarbcu urzednicy ręcznie podpisywali, oddzielali banknoty i wprowadzali do obiegu. Banknoty te nie posiadały jeszcze znaku Treasury Seal (Pieczęci Departamentu Skarbu) ani nie były podpisywane przez Sekretarza Skarbu. Ze względu na intensywny zielony kolor rewersu nazywane były "greenbacks" (zielony tył). W 1862 roku Kongres wycofał Demand Notes i w ich miejsce wprowadził banknoty United States Notes zwane też Legal Tenders.

5 $ - Na banknocie pięciodolarowym na awersie po lewej stronie znajduje się Statua Wolności z budynku Capitolu. Po prawej stronie portet Alexandra Hamiltona pierwszego Sekretarza Skarbu. Na rewersie owalne kształty zawierające w sobie cyfrę 5.10 $ - Na banknocie dziesięciodolarowym po lewej stronie znajduje się portret Abrahama Lincolna - szesnastego przezydenta Stanow Zjednoczonych. Po prawej stronie stojąca postać kobiety przedstawiająca sztukę. Pośrodku bielik amerykański - symbol narodowy Stanów Zjednoczonych. Na rewersie pośrodku rzymskie oznaczenie liczby dziesięć - X - oraz x wewnątrz małych kwadracików.

20 $ - Na awersie banknotu w centralnym miejscu przedstawiona jest postać stojącej kobiety uosabiająca Liberty (Wolność) trzymająca w prawej dłoni miecz a w lewej tarczę. Na rewersie znajdują się liczby 20 w owalach otoczonych ośmioramiennymi gwiazdami.