Banknoty / Federal Reserve Notes

Federal Reserve NotesLata 1914-obecne

Federal Reserve Notes to jedyny rodzaj banknotów które są aktualnie produkowane do dnia dzisiejszego. Pierwsza seria banknotów powstała w 1914 roku na podstawie ustawy z 1913 roku Federalnego Systemu Rezerw. Banknoty dwóch serii 1914 i 1918 produkowane były w dużym rozmiarze (7.4218 × 3.125 cala = ok. 189 × 79 mm). Od roku 1928 do chwili obecnej produkowane są w małym rozmiarze (6.14 × 2.61 cala = ok. 156 × 66.3mm).

Poniżej niektóre serie i nominały banknotów.Federal Reserve Notes - duży rozmiar

Banknoty Federal Reserve Notes w dużym rozmiarze (7.4218 × 3.125 cala = ok. 189 × 79 mm) produkowane były jedynie w dwóch seriach 1914 i 1918.Seria 1914

W 1914 roku wyprodukowano pierwszą serię dużych banknotów o nominałach: 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$. Banknoty te na awersie są w kolorystyce czarno-białej oraz posiadają niebieską pieczęć Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych (chociaż pierwotnie zakładano kolor czerwony). Rewers jest w kolorystyce zielono-białej.

5 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie po lewej stronie znajduje się postać Krzysztofa Kolumba na statku wypatrującego lądu. Po prawej stronie rewersu pielgrzymi przybijający do brzegu.

10 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie po lewej stronie przedstawiono rolnictwo a po prawej stronie przemysł.

20 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Grover Cleveland - dwudziesty drugi i dwudziesty czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie banknotu umieszczono odniesienie do transportu - po lewej stronie widać zbliżającą się lokomotywę, obok samochód a z tyłu w tle samolot. Po prawej stronie banknotu widać zbliżający się statek parowy oraz małą łódź, a w tle zarys Statuy Wolności.

50 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Ulysses Grant - osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie banknotu znajduje się wejście do kanału panamskiego z wizerunkiem kobiety jako Panamą.

100 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Benjamin Franklin - jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych. Na rewersie alegoryczne postacie przedstawiają od lewej strony: pracę, obfitość, Amerykę, pokój i handel.Seria 1918

Seria 1918 jest drugą i ostatnią serią banknotów w dużym rozmiarze. W tej serii wyprodukowano banknoty o wysokich nominałach: 500$, 1000$, 5000$ i 10000$.

500 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się John Marshall - czwarty Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu przedstawiono scenę przy rzece Mississippi i postać Hernando de Soto - hiszpańskiego odkrywcę rzeki Mississippi.

5000 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się James Madison - czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu przedstawiono rezygnację Georga Washingtona ze swego stanowiska w Kongresie.

10000 $ - Na awersie przedstawiono postać Salmona Portlanda Chase'a - Sekretarza Skarbu za prezydenta Abrahama Lincolna. Na rewersie przedstawono wczesnych osadników kolonii Plymouth.

Federal Reserve Notes - mały rozmiarSerie 1928 - 1995

Seria 1928 jest pierwszą serią banknotów wyprodukowanych w małym rozmiarze. Od roku 1928 ze względu na oszczędność kosztów produkcji zdecydowano się zmniejszyć rozmiar wszystkich banknotów na wymiar 6.14 × 2.61cali = 156 × 66.3mm. W serii 1928 wyprodukowano nominały: 5$, 10$, 20$, 50$, 100$, 500$, 1000$, 5000$, 10000$ (pierwszy banknot 1$ to seria 1963, a pierwszy banknot 2$ to seria 1976). Seria 1928 jest w zasadzie najstarszą serią współczesnych banknotów Federal Reserve Notes w małym rozmiarze którą można jeszcze spotkać w obiegu.

Kolorystyka banknotów tych serii to kolor czarno biały na awersie z zieloną Pieczęcią Departamentu Skarbu Stanów Zjednocznych i zielonym numerem seryjnym. Rewers pozostał w kolorze zielono białym.

1 $ - Pierwsza seria banknotu jednodolarowego w małym rozmiarze to 1963. Wygląd tego banknotu mimo wprowadzanych zmian innych nominałów pozostał niezmieniony do dnia dzisiejszego. Na awersie znajduje się George Washington - pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie banknotu znajduje się Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych, po lewej stronie rewers pieczęci a po prawej awers.

2$ - Pierwsza seria banknotu dwudolarowego w małym rozmiarze to 1976. Seria ta powstała na obchody 200-lecia podpisania Deklaracji Niepodległości, podobnie jak monety ćwierdolarowe, półdolarowe oraz jednodolarowe z roku 1976. Mimo wprowadzanych zmian innych nominałów, wygląd tego banknotu ten nadal pozostał niezmieniony i jest w produkcji do dnia dzisiejszego.

Na awersie banknotu dwudolarowego znajduje się Thomas Jefferson trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie scena z obrazu Johna Thrumbulla - Declaration of Independence (Deklaracja Niepodległości) zastapiła poprzedni budynek Monticello.

5 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial). Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1995.

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1995.

20 $ - Na awersie banknotu znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek siedziby prezydentów - Białego Domu. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1995.

50 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Ulysses Grant - osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Kapitolu. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1993.

100 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Benjamin Franklin - jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek w którym podpisano deklarację niepodległości - Independence Hall. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1993.

500 $ - Na awersie banknotu znajduje się William Mc Kinley - dwudziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie cyfry 500 i słowne oznaczenie nominału FIVE HUNDRED DOLLARS. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1934.

1000 $ - Na awersie banknotu tysiącdolarowego znajduje się Grover Cleveland dwudziesty drugi i dwudziesty czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie cyfry 1000 i słowne oznaczenie nominału ONE THOUSAND DOLLARS. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1934.

5000 $ - Pośrodku awersu banknotu znajduje się James Madison - czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie cyfry 5000 i słowne oznaczenie nominału FIVE THOUSAND DOLLARS. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1934.

10000 $ - Na awersie banknotu znajduje się Salmon Portland Chase - dwudziesty piąty Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie cyfry 10000 i słowne oznaczenie nominału TEN THOUSAND DOLLARS. Obecnie banknot ten nie jest już drukowany - ostatnia seria to 1934.Federal Reserve Note - Edycja WojennaSeria 1934 (Edycja wojenna - Hawaje)

Dla Amerykanów II Wojna Światowa zaczęła się 7 grudnia 1941 roku atakiem Japonii na Pearl Harbor na Hawajach. Po tym ataku, władze militarne Stanów Zjednoczonych uznały że w przypadku inwazji Japończyków na Hawaje znaczna ilość amerykańskich dolarów mogła by zostać przejęta przez Japończyków z instytucji publicznych oraz osób prywatnych. W związku z tym, aby zapobiec takiej ewentualności gubernator Hawajów Delos Carleton Emmons zarządził wycofanie z obiegu wszystkich dotychczasowych dolarów na wyspach. W zamian za to, w czerwcu 1942 roku wprowadzono specjalną edycję dolarów tylko na Hawaje. Mimo produkcji w roku 1942 były to nominały z serii 1934 i 1935 pochodzące od dwóch emitenów:

  • 1$ - Silver Certificate, seria 1935
  • 5$ - Federal Reserve Note, seria 1934
  • 10$ - Federal Reserve Note, seria 1934
  • 20$ - Federal Reserve Note, seria 1934

Jak widać tylko jeden nominał banknotu - 1$ - wydrukowano jako Silver Certificate. Pozostałe nominały to Federal Reserve Note.

Banknoty hawajskie odrożniają się od zwykłych dolarów tym że na awersie posiadają brązowy kolor numeru seryjnego oraz Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych zamiast niebieskiego. Ponadto przy lewym i prawym krańcu banknotu znajdują się nadruki ze słowem HAWAII. Na rewersie natomiast umieszczono wzdłuż banknotu duży czarny nadruk z napisem HAWAII. W przypadku japońskiej inwazji na Hawaje rząd Stanów Zjednoczonych mógłby w ten sposób zadeklarować że wszystkie banknoty z nadrukiem HAWAII są bezwartościowe.

Banknoty jednodolarowe wydrukowano w ilości ponad 35 milionów dolarow i był to najpopularniejszy nominał hawajskiej edycji. Banknoty pozostawały w hawajskim obiegu do 1944 roku a ostatecznie zostały wycofane z obiegu w 1946 roku.

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln. Przy lewym i prawym krańcu banknotu nadrukowane słowa HAWAII. Brązowy kolor pieczęci oraz numeru seryjnego. Na rewersie budynek Lincoln Memorial, wzdłuż całego rewersu duży napis HAWAII.

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu dziesięciodolarowego znajduje się pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych Alexander Hamilton. Przy lewym i prawym krańcu banknotu nadrukowane słowa HAWAII. Brązowy kolor pieczęci oraz numeru seryjnego. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych, wzdłuż całego rewersu napis HAWAII.

20 $ - Na awersie pośrodku banknotu dwudziestodolarowego znajduje się siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych Andrew Jackson. Przy lewym i prawym krańcu banknotu nadrukowane słowa HAWAII. Brązowy kolor pieczęci oraz numeru seryjnego. Na rewersie siedziba prezydentów Stanów Zjednoczonych - Biały Dom, wzdłuż całego rewersu napis HAWAII.Serie 1996 - 2006

W seriach tych, wygląd banknotów o nominałach 5$, 10$, 20$, 50$ i 100$ znacząco zmienił się. Na awersie pojawiły się powiększone wizerunki postaci i przesunięte lekko w lewą stronę. Na rewersie zaś pozostawiono te same wizerunki budynków ale zmieniona została szata graficzna. Wygląd banknotów 1$ i 2$ pozostał bez zmian, natomiast wysokie nominały od 500$ wzwyż zostały całkowicie wycofane z produkcji.

5 $ - Na awersie banknotu znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial).

10 $ - Na awersie banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Na awersie banknotu znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek siedziby prezydentów - Białego Domu.

50 $ - Na awersie banknotu znajduje się Ulysses Grant - osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Kapitolu.

100 $ - Na awersie banknotu znajduje się Benjamin Franklin - jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek w którym podpisano deklarację niepodległości - Independence Hall.Serie 2004 - obecne

Od 2003 roku wprowadzono serie w których znacząco zmienił się wygląd banknotów. Pierwszy banknot nowej serii 2004 to nominał 20$ który wprowadzono do obiegu 9 października 2003. Podobnie jak w poprzedniej edycji (serie 1996-2006) wygląd banknotów o nominałach 1$ i 2$ pozostał niezmieniony a największym nominałem pozostał banknot 100$. Wizerunki postaci na awersie nie są otoczone owalem jak w poprzednich edycjach. Dodatkowo na każdym awersie umieszczono charakterystyczny symbol Stanów Zjednoczonych.

5 $ - Nowe banknoty posiadają tło w tonacji purpurowej. Pierwsze banknoty serii 2006 zostały wprowadzone do obiegu 13 marca 2008 roku. Na awersie banknotu znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych oraz symbol - Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial) oraz duża cyfra 5 w kolorze fioletowym w prawym dolnym rogu.

10 $ - Tło nowego banknotu jest w kolorze pomarańczowym. Pierwsze nowe banknoty dziesięciodolarowe zostały wprowadzone do obiegu 2 marca 2006 roku jako seria 2004. Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Po lewej stronie duży symbol - pochodnia ze Statuy Wolności, po prawej stronie mała pochodnia oraz napis "We the People" z Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Nowe banknoty dwudziestodolarowe mają tło w kolorze zielonym. Pierwsza seria 2004 została wprowadzona 9 października 2003. Na awersie banknotu znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Po prawej stronie duży symbol - orzeł z gałązką oliwną i strzałami w szponach. Po lewej stronie mały symbol - orzeł i tarcza heraldyczna. Na rewersie budynek siedziby prezydentów - Białego Domu.

50 $ - Nowe banknoty posiadają tło w tonacji różowej. W dniu 28 września 2008 roku wprowadzono pierwszą serię 2004. Na awersie banknotu znajduje się Ulysses Grant - osiemnasty prezydent oraz symbol - flaga Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Kapitolu siedziby Kongresu.

100 $ - Najnowszy banknot studolarowy jest w tonacji turkusowej. Wprowadzono go do obiegu najpóźniej ze wszystkich banknotów bo 11 lutego 2011 roku jako seria 2009. Na awersie banknotu znajduje się jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin oraz fragment Deklaracji Niepodległości. Oprócz tego gęsie pióro i kałamarz. Na rewersie znajduje się budynek w którym podpisano deklarację niepodległości - Independence Hall oraz duże oznaczenie nominału 100 w poprzek banknotu po prawej stronie.