Banknoty / Gold Certificates

Gold CertificatesLata 1865-1936

Banknoty Gold Certificate zostały autoryzowane na mocy ustawy w roku 1863 i weszły do produkcji 2 lata później w 1865 roku. Jest to swego rodzaju forma papierowego pieniądza (certyfikatu) potwierdzająca że posiadacz jest uprawniony do wymiany na odpowiadającą wartości pieniądza złote monety. W 1933 roku rząd Stanów Zjednoczonych odszedł od złotego standardu i tym samym Gold Certificates zostały wycofane z obiegu. Po roku 1933 posiadanie złotych certyfikatow stało się nielegalne aż do roku 1964. Później zniesiono zakaz ale nie przywrócono już możliwości wymiany na złote monety.

W sumie było 9 emisji certyfikatów lecz tylko 4 w obiegu publicznym. Wynikało to z faktu że Gold Certificates służyły generalnie na potrzeby banków i innych instytucji finansowych do obsługi kont ze złotem.

Gold Certificates były drukowane w nominałach: 10$, 20$, 50$, 100$, 500$, 1.000$ i 10.000$. W roku 1934 wydano po raz pierwszy i ostatni banknot o wartości 100.000$ który znajdował się tylko w obiegu wewnętrznym pomiędzy bankami Federal Reserve Banks.

Banknoty wydawane były w dwóch rozmiarach: dużym w latach 1865-1928 oraz małym w latach 1928-1934. Rewers wszystkich banknotów dużych rozmiarów był w kolorze pomarańczowym.

Poniżej niektóre serie i nominały banknotów.

Gold Certificate - Duży rozmiarSeria 1882

Seria z tego roku była pierwszą serią udostępnioną dla osób indywidualnych (posiadaczy certyfikatów). Rewers wszystkich banknotów był w kolorze pomarańczowym z rozmaitym motywem orła oraz dużym oznaczeniem nominału.

20 $ - Na awersie banknotu po prawej stronie znajduje się postać Jamesa Abrama Garfielda - dwudziestego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

50 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Silasa Wrighta - czternastego gubernatora i senatora z Nowego Jorku.

100 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Thomasa Harta Bentona, zwolennika waluty mającej oparcie w złocie, senatora z Missouri. Na rewersie oznaczenie nominału jako "C" czyli rzymskie 100. Stąd też banknot nazywany był często "banknotem C".

500 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Abrahama Lincolna - szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na rewersie oznaczenie nominału jako "D" czyli rzymskie 500. Stąd też banknot nazywany był często "banknotem D".Seria 1900


10000 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Rewers banknotu jest pusty z wyjątkiem perforowanego napisu PAYABLE ONLY TO THE TREASURER OF THE U.S. OR A FEDERAL RESERVE BANK (Płatne tylko dla Skarbnika Stanów Zjednoczonych lub banku Federal Reserve Bank).Seria 1905

20 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się postać Georga Washingtona - pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.Seria 1922

10 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Michael Hillegas - pierwszy Skarbnik Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się postać Georga Washingtona - pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

50 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Ulysess Grant- osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

100 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Thomasa Harta Bentona zwolennika waluty mającej oparcie w złocie, senatora z Missouri.Gold Certificate - mały rozmiarSeria 1928

Wszystkie banknoty z tego roku sa bardzo podobne do współczesnych banknotów Federal Reserve Note i mają zielony kolor rewersu.

10 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Aleksander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie banknotu znajduje się budynek Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Andrew Jackson - siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajduje się budynek Białego Domu.

50 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Ulysess Grant- osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajduje się budynek Kapitolu.

100 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Benjamin Franklin - jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajduje się budynek Independence Hall, miejsca w którym podpisano Deklarację Niepodległości.

500 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się William Mc Kinley - dwudziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajdują się abstrakcyjne wzory i oznaczenie nominału.

1000 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Grover Cleveland - dwudziesty drugi prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajdują się abstrakcyjne wzory i oznaczenie nominału.Seria 1934

Wszystkie banknoty z roku 1934 były wystawione na potrzeby banków Federal Reserve Banks i nie mogły być w posiadaniu osób prywatnych. Seria banknotów z 1934 odróżnia się od innych banknotów Gold Certificates tym że zawierają napis "as authorized by law" (zastępujący poprzedni "in gold coins") podkreślający że banknoty nie mogą być używane przez osoby prywatne. Również pomarańczowy kolor rewersu odróżnia je od pozostałych Gold Certificate.

100 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Benjamin Franklin - jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych.

100000 $ - Na awersie banknotu pośrodku znajduje się Woodrow Wilson - dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie znajdują się abstrakcyjne wzory i oznaczenie nominału. Najwyższy w historii USA nominał banknotu.