Banknoty / Silver Certrificates

Silver CertificatesLata 1878-1965

System monetarny oparty na standardzie srebra w prowadzono po akceptacji przez Kongres w roku 1878. Ustawa Bland Allison Act wprowadzała zapis że Skarbnik Stanów Zjednoczonych zobowiązany jest zakupić pewną określoną ilość srebrnych sztabek z kopalni a następnie wyprodukować z nich srebrne monety. Ponieważ monety okazały się stosunkowo ciężkie w codziennym użyciu wprowadzono zastępujący je papierowy pieniądz - Silver Certificate. Przykładowo Silver Certificate o wartości 10$ zastępował 10 srebrnych dolarów. Srebrny standard wprowadzono przy silnym lobby właścicieli kopalni srebra którzy byli niezadowoleni z wcześniejszej Ustawy Monetarnej z 1873 roku wprowdzającej stanadard złota i promującej właścicieli kopalni złota.

Banknoty Silver Certificates pojawiły się w obiegu po raz pierwszy w roku 1878 w nominałach od 10$ do 1000$. Od roku 1878 do 1923 banknoty były produkowane w dużym rozmiarze (ok. 7.4218 × 3.125 cali czyli ok. 189 × 79 mm). Od roku 1928 Departament Skarbu zmniejszył rozmiar banknotów i takie pozostały do 1953 roku (ok. 6.14 × 2.61 cali czyli ok. 156 × 66.3mm). Argumentowano to przyspieszeniem transakcji handlowych oraz mniejszymi kosztami produkcji banknotów. Banknoty w małym rozmiarze produkowano tylko w nominałach 1$, 5$ i 10$.

W 1964 roku z powodu zmniejszających się rządowych zasobów srebra Sekretarz Skarbu ogłosił że Silver Certificates nie będą już wymieniane na srebrne dolary. Następnie, 24 czerwca 1967 roku Departament Skarbu ogłosił że Silver Certificates będą mogły być wymieniane na srebrne sztabki jedynie przez okres jednego roku do 24 czerwca 1968 roku. Po tym okresie wszystkie banknoty znajdujące się w obiegu pozostają ważne i mają jedynie wartość nominalną (mają oczywiście o wiele większą wartość kolekcjonerską).

Poniżej niektóre serie i nominały banknotów.Silver Certificates - Duży rozmiar

Seria 1878

10 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Roberta Morrisa - senatora Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się postać Stephena Decatura - oficera marynarki amerykańskiej.Seria 1886


1 $ - Pierwsza kobieta która pojawiła się na banknotach amerykańskich to Martha Washington żona pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na banknocie po lewej stronie.

2 $ - Na awersie banknotu po lewej stronie znajduje się Winfield Scott Hancock - generał z okresu Wojny Secesyjnej.

5 $ - Na awersie banknotu po prawej stronie znajduje się Ulysses Grant - osiemnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na rewersie pośrodku umieszczono wizerunki pięciu monet srebrnych jednodolarowych (Morgana).

10 $ - Pośrodku awersu banknotu znajduje się Thomas Andrews Hendricks - dwudziesty pierwszy wice-prezydent Stanów Zjednoczonych.

20 $ - Pośrodku awersu banknotu znajduje się Daniel Manning - trzydziesty siódmy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych.Seria 1896 (Educational)

W 1896 roku na polecenie szefa Bureau of Printing and Engraving Claude'a Johnsona wyprodukowano nową serię banknotów określaną jako 'edukacyjna'. Termin 'edukacyjna' wziął się stąd że banknot 1$ miał na awersie przy brzegu banknotu nazwiska 23 sławnych Amerykanów.

Na awersie banknotów przedstawione zostały alegoryczne postacie odnoszące się do ważnych zdobyczy ludzkości. Na rewersie każdego z banknotów przedstawiono w owalach dwoje sławnych Amerykanów. Wyprodukowano jedynie banknoty o nominałach 1$, 2$ i 5$ chociaż pierwotnie planowano również wyższe nominały. Z powodu kontrowersji dotyczących nagiej piersi na banknocie 5$ oraz odmowy honorowania banknotu przez niektorych bankierów w Bostonie produkcja całej serii została wstrzymana i ostatecznie zastąpiona nowa serią z 1899 roku.

1 $ - Na awersie banknotu jednodolarowego po lewej stronie przedstawiona została siedząca nad brzegiem Potomacu "bogini Historia" ucząca małego chłopca. Bogini wskazuje widok na Waszyngton a w tle widać budynek Kapitolu i Pomnik Waszyngtona. Po prawej stronie otwarta księga Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wokół krawędzi banknotu w 23 wieńcach nazwiska sławnych Amerykanów. Na rewersie pośrodku banknotu znajdują się dwie postacie - George Washington - pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych i jego żona Martha Washington.

2 $ - Na awersie banknotu dwudolarowego przedstawiona została "bogini Nauka" (pośrodku) przedstawiająca 'starszym' dzieciom: "bogini Handlu" (po lewej skrajnej) oraz "bogini Produkcji" (po prawej skrajnej) 'młode' dzieci czyli Parę i Elektryczność. Na rewersie banknotu pośrodku znajdują się postacie Roberta Fultona który skonstruował pierwszy statek parowy oraz Samuel Finley Breese Morse - współtwórca telegrafu oraz twórca alfabetu Morse'a.

5 $ - Na awersie banknotu pięciodolarowego przedstawiona została "bogini Elektryczności" jako siła dominująca i napędzająca świat. Po prawej stronie w tle budynek Kapitolu. Na rewersie po lewej stronie umieszczono postać Ulyssesa Granta - osiemnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych a po prawej stronie postać Philipa Henry'ego Sheridana - generała w podczas wojny secesyjnej.Seria 1899

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego na pierwszym planie znajduje się orzeł siedzący na fladze amerykańskiej a w tle budynek Kapitolu. Pod orłem po lewej stronie w małym owalu postać Abrahama Lincolna (szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych), po prawej stronie w owalu postać Ulyssesa Granta (osiemnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych).

2 $ - Na awersie pośrodku banknotu dwudolarowego znajduje się wizerunek pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Washingtona. Po jego lewej i prawej stronie alegoryczne postacie mężczyzny i kobiety reprezentujące rolnictwo i mechanikę.

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się wizerunek indiańskiego wodza Biegnąca Antylopa z plemienia Hunkpapa.Seria 1923

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington.

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.Silver Certificates - Mały rozmiar

Departament Skarbu w roku 1828 zmniejszył rozmiar banknotów (6.14 × 2.61 cali czyli 156 × 66 mm).Seria 1928

W tym roku wydrukowano tylko jeden rodzaj nominału - 1$. W obiegu znajdowało się mnóstwo konkurencyjnych Federal Reserve Notes o wartości 5$ i 10$ które zaspokajały potrzeby rynku.

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington.Seria 1933

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.Seria 1934

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington.

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial).

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.Seria 1935

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. Na rewersie po raz pierwszy umieszczono po lewej stronie rewers a po prawej awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.Seria 1953

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial).

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.Seria 1957

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. Na rewersie po lewej stronie rewers a po prawej awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.Silver Certificate - Edycje WojenneSeria 1935 (Edycja wojenna - Hawaje)

Dla Amerykanów II Wojna Światowa zaczęła się 7 grudnia 1941 roku atakiem Japonii na Pearl Harbor na Hawajach. Po tym ataku, władze militarne Stanów Zjednoczonych uznały że w przypadku inwazji Japończyków na Hawaje znaczna ilość amerykańskich dolarów mogła by zostać przejęta przez Japończyków z instytucji publicznych oraz osób prywatnych. W związku z tym, aby zapobiec takiej ewentualności gubernator Hawajów Delos Carleton Emmons zarządził wycofanie z obiegu wszystkich dotychczasowych dolarów na wyspach. W zamian za to, w czerwcu 1942 roku wprowadzono specjalną edycję dolarów tylko na Hawaje. Mimo produkcji w roku 1942 były to nominały z serii 1934 i 1935 pochodzące od dwóch emitentów:

  • 1$ - Silver Certificate, seria 1935
  • 5$ - Federal Reserve Note, seria 1934
  • 10$ - Federal Reserve Note, seria 1934
  • 20$ - Federal Reserve Note, seria 1934

Jak widać tylko jeden nominał banknotu - 1$ - wydrukowano jako Silver Certificate. Pozostałe nominały to Federal Reserve Note.

Banknoty hawajskie odrożniają się od zwykłych dolarów tym że na awersie posiadają brązowy kolor numeru seryjnego oraz Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych zamiast niebieskiego. Ponadto przy lewym i prawym krańcu banknotu znajdują się nadruki ze słowem HAWAII. Na rewersie natomiast umieszczono wzdłuż banknotu duży czarny nadruk z napisem HAWAII. W przypadku japońskiej inwazji na Hawaje rząd Stanów Zjednoczonych mógłby w ten sposób zadeklarować że wszystkie banknoty z nadrukiem HAWAII są bezwartościowe.

Banknoty jednodolarowe wydrukowano w ilości ponad 35 milionów dolarow i był to najpopularniejszy nominał hawajskiej edycji. Banknoty pozostawały w hawajskim obiegu do 1944 roku a ostatecznie zostały wycofane z obiegu w 1946 roku.

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. Przy lewym i prawym krańcu banknotu nadrukowane słowa HAWAII. Brązowy kolor pieczęci oraz numeru seryjnego. Na rewersie po lewej stronie rewers a po prawej awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, wzdłuż całego rewersu napis HAWAII.Serie 1934-1935 (Edycja wojenna - Północna Afryka)

W okresie II Wojny Światowej specjalnie na potrzeby płatności dla armii stacjonującej w Afryce Północnej i na Sycylii powstały banknoty edycji Północna Afryka. Banknoty te różniły się od zwykłych dolarow jedynie kolorem żółtym Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych. W przypadku gdyby banknoty zostały przechwycone przez wroga rząd Stanów Zjednoczonych mógłby łatwo pozbyć się problemu ogłaszając że banknoty z żółtą pieczęcią sa nieważne.

Cała emisja banknotów Północnej Afryki to Silver Certificates występujące w trzech nominałach: 1$ - seria 1935, 5$ - seria 1934 i 10$ - seria 1934.

1 $ - Na awersie pośrodku banknotu jednodolarowego znajduje się pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington. Po prawej stronie żółty kolor Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie po lewej stronie rewers a po prawej awers Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.

5 $ - Na awersie pośrodku banknotu pięciodolarowego znajduje się Abraham Lincoln szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych. Po prawej stronie żółty kolor Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na odwrocie banknotu pośrodku budynek Pomnika Lincolna (Lincoln Memorial).

10 $ - Na awersie pośrodku banknotu znajduje się Alexander Hamilton - pierwszy Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych. Po prawej stronie żółty kolor Pieczęci Skarbu Stanów Zjednoczonych. Na rewersie budynek Skarbca Stanów Zjednoczonych.