Zabezpieczenia dolara / Serie 1996-2003

SERIE 1996 – 2003

W tych latach nie zmienił się wygląd i zabezpieczenia banknotów 1 i 2 USD. W pozostałych banknotach dokonano wielu zmian. Między innymi, portret osoby na awersie został powiększony i przesunięty z środka banknotu lekko w lewo. Dzięki temu z prawej strony jest przestrzeń, w której umieszczony jest znak wodny. Na każdym z nominałów od 5 do 100 USD znak wodny jest identyczny jak widniejący obok portretu prezydenta i widoczny jest przy oglądaniu banknotu pod światło. Nie powinien być widoczny w promieniach ultrafioletowych.

     

Wprowadzono nowe numery seryjne rozpoczynajace się od dwóch liter w prefixie, dalej ośmiu cyfr i na końcu jednej litery. Pierwsza litera prefixu oznacza serię np A oznacza serię 1996, druga litera oznacza Bank Federalny w którym banknot został wydany.

           

Banknoty mają też nitkę zabezpieczającą pokrytą farbą fluorescencyjną świecącą w ciemności. W tej edycji banknotów nitka umiejscowiona jest w każdym nominale w innym miejscu. Nitka w banknotach posiada również flagę USA, w miejscach gwiazdek we fladze umieszczony jest nominał.

     

W promieniach ultrafioletowych UV każdy banknot świeci na inny kolor :

  • 5 USD - niebieski
  • 10 USD - pomarańczowy
  • 20 USD - zielony
  • 50 USD - żółty
  • 100 USD - czerwony

Banknoty z tej emisji posiadają mikrodruki pod portretami osób oraz w lewym dolnym rogu przy oznaczeniu nominałów (banknoty 10, 20 i 100 USD) lub na krótszych brzegach banknotów 5 i 50 USD.

           

           

Banknoty od 10 USD do 100 USD pokryte są farbą zmienną optycznie. Gdy przesuwamy banknot w płaszczyźnie poziomej duże oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu na awersie zmienia kolor z zielonego na czarny.