Zabezpieczenia dolara / Serie 2004-2009 / 5 USD

Banknot 5 USD

KOLOR. Kolorem przewodnim na awersie banknotu pięciodolarowego jest kolor jasnej purpury pośrodku banknotu. Kolor ten blaknie stopniowo w kierunku brzegów banknotu i kończy się na szaro.

LICZBY 05, EURion. Na awersie na lewo od portretu Abrahama Lincolna umieszczono małe żółte liczby 05. Takie same liczby znajdują się na odwrocie banknotu po jego prawej stronie. Cyfry zero są tu tak naprawdę są okręgami i tworzą tzw. konstelację EURion. Konstelacja EURion jest to układ pięciu małych żółtych, zielonych lub pomarańczowych okręgów układających się w kształt przypominający konstelację Oriona umieszczany od 1996 roku na różnych banknotach wielu państw. Taki układ okręgów umieszcza się na banknotach w celu zabezpieczenia przed kopiowaniem. Niektóre urządzenia kopiujące rozpoznają tę specyficzną konstelację i blokują możliwość kopiowania.

           

ZNAK WOLNOŚCI. Po raz pierwszy na banknotach pojawiły się symbole Wolności. Na banknocie 5 USD po prawej stronie tłem jest Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych z orłem z tarczą.

ZNAKI WODNE. Banknot pięciodoloarowy posiada wyjątkowo dwa znaki wodne. Po prawej stronie banknotu duża cyfra 5 zastępuje poprzedni wizerunek wodny Abrahama Lincolna. Po lewej stronie od portretu Lincolna w poprzek banknotu seria trzech mniejszych cyfr 5. Znaki wodne widziane są pod światło z obu stron banknotu.

           

NITKA ZABEPIECZAJĄCA. Lokalizacja nitki zabezpieczającej zmieniła się z lewej strony portretu na prawą. Na nitce napis USA oraz cyfra 5. Nitka świeci na niebiesko w świetle ultrafioletowym.

     

DUŻA CYFRA NOMINAŁU. Na odwrocie banknotu nadrukowano w prawym dolnym rogu dużą cyfrę 5 w kolorze purpurowym oznaczającą nominał. Takie powiększone oznaczenie nominału to wielkie ułatwienie dla osób niedowidzących lub słabo widzących.

     

MIKRODRUKI. Na banknocie pięciodolarowym znajdują się mikrodruki które umieszczone zostały zarówno na awersie jak i rewersie. Na awersie banknotu mikrodruk występuje w trzech miejscach: słowa FIVE DOLLARS przy lewej oraz prawej krawędzi banknotu, motto E PLURIBUS UNUM na górze tarczy przy Wielkiej Pieczęci, słowo USA pomiędzy kolumnami w tarczy. Na odwrocie banknotu słowa USA FIVE znajdują się przy dużej purpurowej cyfrze 5.

                 

     OZNAKOWANIA BANKÓW FEDERALNYCH. Po lewej stronie portretu Abrahama Lincolna znajduje się czarny znak reprezentujący cały Federal Reserve System. Litera i cyfra po lewej stronie oznaczają jednoznacznie bank który wydał banknot. W całych Stanach Zjednoczonych jest 12 regionalnych banków Federal Reserve Bank i każdemu bankowi odpowiada inna cyfra. E5 oznacza oddział w Richmond.

     

NUMERY SERYJNE. Unikalna kombinacja jedenastu liter i cyfr w numerze seryjnym znajduje się w dwóch miejscach na awersie banknotu - po lewej i prawej stronie wizerunku prezydenta Lincolna. Numer seryjny ułatwia błyskawiczną identyfikację falsyfikatów przez odpowiednie służby.