Zabezpieczenia dolara / Serie 2004-2009 / 10 USD

Banknot 10 USD

KOLOR. Banknot dziesięciodolarowy posiada subtelne tło w różnych częściach banknotu w kolorach pomarańczowym, żółtym i czewonym.. Po prawej stronie wizerunku Hamiltona znajduje się w tle czerwony napis 'We the People' z Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

LICZBY 10, EURion. Na awersie, po lewej stronie banknotu pomiędzy pochodnią Statuy Wolności umieszczono małe żółte liczby 10. Takie same liczby znajduja się na odwrocie banknotu po jego prawej stronie. Cyfry zero są tu tak naprawdę są okręgami i tworzą tzw. konstelację EURion. Konstelacja EURion jest to układ pięciu małych żółtych, zielonych lub pomarańczowych okręgów układających się w kształt przypominający konstelację Oriona umieszczany od 1996 roku na różnych banknotach wielu państw. Taki układ okręgów umieszcza się na banknotach w celu zabezpieczenia przed kopiowaniem. Niektóre urządzenia kopiujące rozpoznają tę specyficzną konstelację i blokują możliwość kopiowania.

           

ZNAK WOLNOŚCI. Na banknocie 10 USD znajdują się dwa symbole wolności. Są to pochodnie Statuy Wolności wydrukowane w kolorze czerwonym. Po lewej stronie awersu banknotu znajduje się duża pochodnia a po prawej stronie od wizerunku Hamiltona znajduje się mała pochodnia nadrukowana czerwoną metalizującą farbą.

           ZNAK WODNY. Banknot dziesięciodolarowy ma znak wodny przy prawej krawędzi banknotu. Jest to wizerunek Alexandra Hamiltona, widziany z obu stron banknotu patrząc pod światło.

     

NITKA ZABEPIECZAJĄCA. Patrząc na banknot pod światło można dojrzeć widoczną po obu stronach nitkę zabezpieczającą. Nitka znajduje się po prawej stronie portretu Hamiltona. Na nitce umieszcono słowa 'USA TEN' oraz flagę USA gdzie w miejscu gwiazdek znajduje się liczba 10. Nitka świeci na pomarańczowo w świetle ultrafioletowym.

     

DUŻA CYFRA NOMINAŁU. Na odwrocie banknotu umieszczono w prawym dolnym rogu dużą liczbę 10 w kolorze zielonym oznaczającą nominał. Takie powiększone oznaczenie nominału to wielkie ułatwienie dla osób niedowidzących lub słabo widzących.

     

MIKRODRUKI. Na banknocie dziesięciodolarowym mikrodruki zabezpieczające pojawiają się w czterech miejscach. Wzdłuż lewej i prawej krawędzi banknotu umieszono napisy 'THE UNITED STATES OF AMERICA TEN DOLLARS', taki sam napis znajduje się również pod postacią Alexandra Hamiltona. Pod dużą pochodnią po lewej stronie banknotu napis 'USA 10'.

                       FARBA ZMIENNA OPTYCZNIE. Banknot dziesięciodolarowy posiada na awersie oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu wykonane specjalną farbą która w zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z zielonego na miedziany.

     

OZNAKOWANIA BANKÓW FEDERALNYCH. Po lewej stronie portretu Alexandra Hamiltona znajduje się czarny znak reprezentujący cały Federal Reserve System. Litera i cyfra po lewej stronie oznaczają jednoznacznie bank który wydał banknot. W całych Stanach Zjednoczonych jest 12 regionalnych banków Federal Reserve Bank i każdemu bankowi odpowiada inna cyfra. H8 oznacza oddział w St. Louis.

     

NUMERY SERYJNE. Unikalna kombinacja jedenastu liter i cyfr w numerze seryjnym znajduje się w dwóch miejscach na awersie banknotu - po lewej i prawej stronie wizerunku prezydenta Lincolna. Numer seryjny ułatwia błyskawiczną identyfikację falsyfikatów przez odpowiednie służby.