Zabezpieczenia dolara / Serie 2004-2009 / 20 USD

Banknot 20 USD

KOLOR. Banknot dwudziestodolarowy posiada subtelne pastelowe tło w różnych częściach banknotu w kolorach zielonym, brzoskwiniowym i niebieskim po obu stronach banknotu. Na awersie, po prawej stronie prezydenta Jacksona znajduje się w tle niebieski napis 'TWENTY USA'.

     

LICZBY 20, EURion. Na rewersie, po lewej i prawej stronie banknotu pomiędzy budynkiem Białego Domu umieszczono małe żółte liczby 20. Cyfry zero w 20 są tak naprawdę są okręgami i tworzą tzw. konstelację EURion. Konstelacja EURion jest to układ pięciu małych żółtych, zielonych lub pomarańczowych okręgów układających się w kształt przypominający konstelację Oriona umieszczany od 1996 roku na różnych banknotach wielu państw. Taki układ okręgów umieszcza się na banknotach w celu zabezpieczenia przed kopiowaniem. Niektóre urządzenia kopiujące rozpoznają tę specyficzną konstelację i blokują możliwość kopiowania.

     

ZNAK WOLNOŚCI. Na banknocie 20 USD znajdują się dwa symbole wolności. Po lewej stronie prezydenta Jacksona, w tle znajduje się niebieski wizerunek dużego orła przedstawiany na pieniądzach z czasów prezydenta Jacksona. Natomiast po prawej stronie prezydenta znajduje się mały orzeł w kolorze metalizującej zielonej farby. Orzeł ten jest już bardziej współczesny i siedzi na tarczy.

           

ZNAK WODNY. Banknot dwudziestodolarowy ma znak wodny przy prawej krawędzi banknotu. Jest to wizerunek prezydenta Andrew Jacksona, widziany z obu stron banknotu patrząc pod światło.

     NITKA ZABEPIECZAJĄCA. Patrząc na banknot pod światło można dojrzeć widoczną po obu stronach nitkę zabezpieczającą. Nitka znajduje się po lewej stronie portretu Jacksona. Na nitce umieszcono słowa 'USA TWENTY' oraz flagę USA gdzie w miejscu gwiazdek znajduje się liczba 20. Nitka świeci na zielono w świetle ultrafioletowym.

     

DUŻA CYFRA NOMINAŁU. Na odwrocie banknotu umieszczono w prawym dolnym rogu dużą liczbę 20 w kolorze zielonym oznaczającą nominał. Takie powiększone oznaczenie nominału to wielkie ułatwienie dla osób niedowidzących lub słabo widzących.

     MIKRODRUKI. Na banknocie dwudziestodolarowym mikrodruki zabezpieczające pojawiają się w dwóch miejscach na awersie. Po prawej stronie od postaci prezydenta Jacksona znajduje się duży niebieski falowany napis 'TWENTY USA' i pod spodem napis 'USA TWENTY. Mikrodruk koloru niebieskiego '20USA' znajduje się wokół obramowania dolnego i prawego trzech pierwszych liter każdego napisu tzn. liter 'TWE' i 'USA'. Drugi mikrodruk wykonano pomiędzy zerem w oznaczeniu nominału w lewym dolnym rogu. Jest tam napis w kolorze czarnym '20 USA THE UNITED STATES OF AMERICA 20 USA 20 USA'.

           

FARBA ZMIENNA OPTYCZNIE. Banknot dwudziestodolarowy posiada na awersie oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu wykonane specjalną farbą która w zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z zielonego na miedziany.

     

OZNAKOWANIA BANKÓW FEDERALNYCH. Po lewej stronie portretu Andrew Jacksona znajduje się czarny znak reprezentujący cały Federal Reserve System. Litera i cyfra po lewej stronie oznaczają jednoznacznie bank który wydał banknot. W całych Stanach Zjednoczonych jest 12 regionalnych banków Federal Reserve Bank i każdemu bankowi odpowiada inna cyfra. G7 oznacza oddział w Chicago.

     

NUMERY SERYJNE. Unikalna kombinacja jedenastu liter i cyfr w numerze seryjnym znajduje się w dwóch miejscach na awersie banknotu - po lewej i prawej stronie wizerunku prezydenta Jacksona. Numer seryjny ułatwia błyskawiczną identyfikację falsyfikatów przez odpowiednie służby.