Zabezpieczenia dolara / Serie 2004-2009 / 50 USD

Banknot 50 USD

KOLOR. Banknot o nominale 50 USD posiada subtelne pastelowe tło w kolorach czerwonym i niebieskim po obu stronach banknotu.

LICZBY 50, EURion. Na rewersie, po lewej i prawej stronie banknotu pomiędzy budynkiem Białego Domu umieszczono małe żółte liczby 50. Cyfry zero w 50 są tak naprawdę są okręgami i tworzą tzw. konstelację EURion. Konstelacja EURion jest to układ pięciu małych żółtych, zielonych lub pomarańczowych okręgów układających się w kształt przypominający konstelację Oriona umieszczany od 1996 roku na różnych banknotach wielu państw. Taki układ okręgów umieszcza się na banknotach w celu zabezpieczenia przed kopiowaniem. Niektóre urządzenia kopiujące rozpoznają tę specyficzną konstelację i blokują możliwość kopiowania.

     

ZNAK WOLNOŚCI. Na banknocie 50 USD , podobnie jak w banknotach o mniejszych nominałach znajdują się symbole wolności. Banknot 50 USD odwołuje się do symboli reprezentujących amerykańską flagę. Po lewej stronie prezydenta Ulyssesa Granta znajduje się pole z niebieskimi gwiazdami. Po prawej stronie prezydenta umieszczono trzy czerwone pasy amerykańskiej flagi. Dodatkowo mała srebrno-niebieska metalizowana gwiazdka nadrukowana jest po prawej dolnej stronie postaci prezydenta.

                 ZNAK WODNY. Banknot pięćdziesięciodolarowy ma znak wodny przy prawej krawędzi banknotu. Jest to wizerunek prezydenta Ulyssesa Granta, widziany z obu stron banknotu patrząc pod światło.

     

NITKA ZABEPIECZAJĄCA. Patrząc na banknot pod światło można dojrzeć widoczną po obu stronach nitkę zabezpieczającą. Nitka znajduje się po lewej stronie portretu Granta. Na nitce umieszcono słowa 'USA 50' oraz flagę USA gdzie w miejscu gwiazdek znajduje się liczba 50. Nitka świeci na żółto w świetle ultrafioletowym.

     

DUŻA CYFRA NOMINAŁU. Na odwrocie banknotu umieszczono w prawym dolnym rogu dużą liczbę 50 w kolorze zielonym oznaczającą nominał. Takie powiększone oznaczenie nominału to wielkie ułatwienie dla osób niedowidzących lub słabo widzących.

     

MIKRODRUKI. Na banknocie pięćdziesięciodolarowym mikrodruki zabezpieczające pojawiają się w kilku miejscach na awersie. Tuż przy prawej i lewej krawędzi banknotu znajduje się kolumna z napisem 'FIFTY'. Pod brodą prezydenta Granta znajduje się napis 'THE UNITED STATES OF AMERICA'. Ostatnim miejscem z mikrodrukami 'FIFTY USA 50' są dwie duże niebieskie gwiazdy po lewej stronie banknotu.

                 FARBA ZMIENNA OPTYCZNIE. Banknot o nominale 50 USD posiada na awersie oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu wykonane specjalną farbą która w zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z zielonego na miedziany.

     

OZNAKOWANIA BANKÓW FEDERALNYCH. Po lewej stronie portretu prezydenta Ulyssesa Granta znajduje się czarny znak reprezentujący cały Federal Reserve System. Litera i cyfra po lewej stronie oznaczają jednoznacznie bank który wydał banknot. W całych Stanach Zjednoczonych jest 12 regionalnych banków Federal Reserve Bank i każdemu bankowi odpowiada inna cyfra. A1 oznacza oddział w Bostonie.

     

NUMERY SERYJNE. Unikalna kombinacja jedenastu liter i cyfr w numerze seryjnym znajduje się w dwóch miejscach na awersie banknotu - po lewej i prawej stronie wizerunku prezydenta Granta. Numer seryjny ułatwia błyskawiczną identyfikację falsyfikatów przez odpowiednie służby.