Zabezpieczenia dolara / Seria 2009 - 100 USD

SERIA 2009 - 100USD

Nowy banknot o nominale sto dolarów został wprowadzony do obiegu 10 lutego 2011 roku. Portret Benjamina Franklina z przodu oraz budynek Independence Hall zostały zmienione oraz powiększone. Oprócz wcześniej wprowadzonych już zabezpieczeń banknot zawiera dodatkowo najnowsze zdobycze technologii takie jak trójwymiarowa taśma zabezpieczająca oraz dwa obrazy w jednym.

TRÓJWYMIAROWA TAŚMA ZABEPIECZAJĄCA. Patrząc na przód banknotu pod światło i zmieniając kąt patrzenia można dojrzeć łatwo widoczną trójwymiarową taśmę zabezpieczającą. Taśma w kolorze niebieskim znajduje się po prawej stronie wizerunku Benjamina Franklina. Zmieniając kąt patrzenia na taśmie pojawiają się na niej naprzemian liczby 100 i Dzwony Wolności. Taśma nie jest nadrukowana lecz znajduje się w strukturze papieru.

           DWA OBRAZY W JEDNYM. Drugim nowoczesnym zabezpieczeniem jest wyglad kałamarza. Przy zmianie kąta patrzenia w kałamarzu możemy dostrzec Dzwon Wolności ktory na dodatek zmienia kolor z miedzianego na zielony. Poruszając odpowiednio banknotem dzwon pojawia się i znika w kałamarzu.

           

ZNAK WODNY. Trzymając przód banknotu pod światło widzimy po prawej stronie znak wodny z podobizną Benjamina Franklina. Znak widać również patrząc na banknot z tyłu.

     

KOLOR. Kolor tła nowego banknotu o nominale 100 USD to jasnoniebieski.

NITKA ZABEZPIECZAJĄCA. Po lewej stronie na awersie banknotu wpleciona jest nitka zabezpieczająca z napisem 'USA 100'. Nitkę widać z obydwu stron banknotu. Nitka świeci na różowo w świetle ultrafioletowym.

           

FARBA ZMIENNA OPTYCZNIE. Banknot o wartości 100 USD posiada na awersie oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu wykonane specjalną farbą która w zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z zielonego na miedziany.

     

WYPUKŁY DRUK. Dotykając na przodzie banknotu lewą stronę ramienia Benjamina Franklina można wyrażnie wyczuć szorstkość w dotyku i wyrazistę teksturę - rezultat zaawansowanej techniki druku wypukłego.

DUŻA CYFRA NOMINAŁU. Na odwrocie banknotu po prawej stronie w poprzek umieszczono dużą liczbę 100 w kolorze złotym oznaczającą nominał. Takie powiększone oznaczenie nominału to wielkie ułatwienie dla osób niedowidzących lub słabo widzących.

MIKRODRUKI. Na awersie banknotu studolarowego mikrodruki zabezpieczające pojawiają się w kilku miejscach. Przy kołnierzu Benjamina Franklina znajduje się mikrodruk z napisem "THE UNITED STATES OF AMERICA". Wzdłuż dolnej krawędzi banknotu umieszczono powtarzający się napis "USA". Przy dolnej krawędzi płatka pióra wkomponowany jest brązowy napis "ONE HUNDRED USA". Natomiast przy krawędzi okalającej znak wodny znajduje się powtarzajacy się napis "100USA".